Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Wyłudzenie pożyczki na skradziony dowód osobisty

Wyłudzenie pożyczki na skradziony dowód osobisty
 

Kradzież lub zgubienie portfela naraża jego właściciela nie tylko na utratę posiadanej gotówki oraz konieczność wyrobienia nowych dokumentów. Taka sytuacja niesie ze sobą również wiele innych poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest możliwość wyłudzenia pożyczki przez osobę trzecią na pozyskany w ten sposób dowód osobisty.

Wyłudzenie pożyczki na cudzą tożsamość to problem bardzo powszechny w Polsce. Oznacza to, że każdego dnia jesteśmy narażeni na wykorzystanie naszych danych przez nieuczciwą osobę. Skuteczną ochroną przed wyłudzeniem pożyczki na nasze nazwisko jest stosowanie odpowiednich środków ostrożności. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji zagubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości, ponieważ to właśnie posłużenie się cudzym dowodem osobistym jest najczęstszą przyczyną wyłudzeń pożyczek na czyjeś dane.

Jeśli zgubimy dowód osobisty lub zostanie nam on skradziony, musimy działać natychmiast. Jak najszybciej należy powiadomić policję o tym fakcie. Na komisariacie otrzymamy pisemne zaświadczenie zgłoszenia kradzieży dokumentu. Następnie trzeba udać się do najbliższego organu gminy, który wyda nam zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Będzie ono ważne do momentu wyrobienia nowego dokumentu. Nie zapomnijmy również zgłosić utraty dowodu w swoim banku. Informacja o jego utracie zostanie przekazana do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, co może ochronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Takiego zastrzeżenia warto dokonać nawet wtedy, kiedy nadal jesteśmy w posiadaniu dowodu osobistego, ale mamy obawy, że ktoś mógł pozyskać nasze dane.

 

Tags: , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl