Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Wkład własny w 2017 r.

Wkład własny w 2017 r.
 

Początek roku przyniósł nam kolejne zmiany prawne w zakresie zakupu własnego „M”. Najwięcej kontrowersji wśród Polaków wzbudza wymóg zgromadzenia wkładu własnego w jeszcze wyższej niż dotychczas kwocie. Obecnie banki oczekują od kredytobiorców wyłożenia aż 20 proc. ceny nieruchomości.

Od 1 stycznia nabywca mieszkania, który chce ubiegać się w tym celu o kredyt hipoteczny, będzie musiał dysponować kwotą w wysokości 1/5 wartości ceny nieruchomości. Nie jest to zaskoczenie dla analityków rynku, ponieważ poziom wymaganego wkładu własnego rósł systematycznie od kilku lat. Nadal jednak na rynku funkcjonują instytucje finansowe, które udzielają zobowiązań z obniżonym (tzn. 10-proc. wkładem własnym). Niestety takie rozwiązanie nie wiąże się z oszczędnościami – w zamian za niższe wymagania, klient często musi uiszczać wyższą marżę bądź wykupić specjalne ubezpieczenie.

Choć wymóg posiadania 20 proc. ceny nieruchomości, którą zamierzamy kupić, może wydawać się przerażający, to dużym ułatwieniem jest możliwość uregulowania 10 proc. zobowiązania w sposób bezgotówkowy, np. dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych, udokumentowanymi poniesionymi kosztami budowy, zakupem materiałów budowlanych czy premią gwarancyjną z książeczki mieszkaniowej. Warto rozpocząć gromadzenie kapitału na wkład własny jak najwcześniej, ponieważ dzięki temu zyskamy dostęp do szerszej oferty kredytowej różnych banków.

Tags: , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl