Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Wiarygodność kredytowa

Wiarygodność kredytowa
 

Wiarygodność kredytowa bardzo często błędnie utożsamiana jest ze zdolnością kredytową. Tymczasem te dwa pojęcia odnoszą się do zupełnie różnych zjawisk. Czym jest wiarygodność kredytowa i jak ją odróżnić od zdolności kredytowej?

Zdolność kredytowa to ocena, czy wnioskodawcę stać na kredyt. Składa się na nią wiele czynników, na przykład wysokość zarobków, forma zatrudnienia, suma pozostałych zobowiązań czy liczba osób w gospodarstwie domowym. Z kolei wiarygodność kredytowa to obraz tego, w jaki sposób dotychczas spłacaliśmy podejmowane zobowiązania.

Wiarygodność kredytowa to reputacja kredytobiorcy, tworzona na podstawie historii kredytowej, czyli historii podejmowania i spłacania wszelkich zobowiązań. W ustalaniu historii kredytowej instytucjom finansowym pomagają biura informacji gospodarczej oraz rejestry dłużników.

Niska wiarygodność kredytowa to jedna z głównych przyczyn odrzucania wielu wniosków o kredyty. Opóźnienia w spłatach, nieregularne uiszczanie należności czy unikanie kontaktu z bankiem w przypadku trudności finansowych może poskutkować zdyskwalifikowaniem osoby ubiegającej się o kredyt. Z tego powodu warto dbać o własną wiarygodność kredytową, ponieważ ma one duży wpływ na ewentualną decyzję banku odnośnie tego, czy udzielić nam kredytu.

 

Tags: , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl