Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Światowy Dzień Rozrzutności vs. Dzień Oszczędzania

Światowy Dzień Rozrzutności vs. Dzień Oszczędzania
 

31 października obchodzimy Dzień Rozrzutności. To czas, kiedy każdy może „popuścić pasa” i dać się ponieść zakupowemu szałowi bez wyrzutów sumienia. To właśnie to nietypowe święto ma nas zachęcić do wyruszenia w szalony rajd po sklepach i chwytania okazji. Tymczasem kilka lat temu największe światowe banki stanęły w opozycji do takiej lekkomyślności w zarządzaniu własnym budżetem, ustanawiając w tym samym dniu Dzień Oszczędzania.

Pieniądze wydajemy na każdym kroku – na czynsz, opłaty, żywność, kosmetyki, komunikację miejską czy paliwo do samochodu. W każdej chwili jesteśmy wystawiani na pokuszenie przez atrakcyjne sklepowe wystawy i wszechobecne promocje. Bardzo łatwo pogubić się w tym wirze okazji, wpadając w szał niekontrolowanych zakupów. Dzień Rozrzutności to chwila, w której możemy zapomnieć o limicie na karcie kredytowej. Z kolei Dzień Oszczędzania ma nas mobilizować do czegoś zupełnie odwrotnego.

31 października to święto zarówno osób, które wydają pieniądze lekką ręką, jak i tych nieco bardziej oszczędnych. Obie grupy zachęcamy do przemyślenia swojego podejścia do finansów, ponieważ we wszystkim najważniejszy jest umiar. Nawet jeśli na co dzień skupiamy się głównie na oszczędzaniu to nie zaszkodzi, jeśli w tym dniu nieco zaszalejmy i wydamy więcej niż zwykle. Z kolei osoby rozrzutne powinny pomyśleć w tym dniu o powściągnięciu pasa i zminimalizowaniu wydatków. Najlepiej w tym celu będzie wyznaczyć sobie dzienny limit środków, które możemy wydać. W taki sposób nauczymy się planować swój budżet i zyskamy większą kontrolę nad finansami.

Tags: , , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl