Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Ryzyko kredytowe w bankowości

Ryzyko kredytowe
 

Kiedy podejmujemy kredyt albo pożyczkę, zależy nam przede wszystkim na wysokiej ocenie naszej zdolności kredytowej. Często narzekamy wówczas, że banki i inne instytucje finansowe wymagają od nas wypełniania wielu formalności, udowadniania osiąganych dochodów oraz umiejętności zarządzania domowym budżetem. Tymczasem każdy podmiot, który pożycza gotówkę swoim klientom, mierzy się z ryzykiem kredytowym. Na czym ono polega?

Ryzyko kredytowe pojawia się wszędzie tam, kiedy zapłata za dany produkt czy usługę nie jest natychmiastowa. W przypadku banków i firm pożyczkowych zjawisko to zachodzi wówczas, kiedy udzielają one swoim klientom zobowiązań ze spłatą rozłożoną w czasie.  Ryzyko kredytowe określa właśnie niebezpieczeństwo, że kredytobiorca z różnorodnych powodów nie będzie w stanie spłacić podjętego zobowiązania. Nie wypełni umowy w terminie, narażając bank lub inny podmiot na straty finansowe.

Przy podejmowaniu kredytu warto pamiętać, że każdy bank czy firma pożyczkowa w chwili pożyczania pieniędzy swoim klientom ponosi pewne ryzyko. To właśnie z tego powodu czasem możemy spotkać się z umową udzielenia zobowiązania. W ten sposób instytucje finansowe chronią swoje interesy, a także chronią nieostrożnych konsumentów przed wpadnięciem w długi.

Tags: , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl