Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Pojęcia, które należy znać – opłata przygotowawcza

Nowoczesne źródło finansowania mezzanine
 

Opłata przygotowawcza to koszt, którego zwykle nie bierzemy pod uwagę przy planowaniu podjęcia zobowiązania finansowego na nadprogramowe wydatki. Bardzo często o konieczności uregulowania dodatkowego kosztu dowiadujemy się dopiero w chwili podpisywania umowy. Wówczas poznajemy również wysokość tej opłaty, która czasem może sięgać nawet 1/3 wysokości całego zobowiązania. Skąd bierze się ta kwota?

Opłata przygotowawcza ma na celu pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem oferty przez pożyczkodawcę. Wliczają się do niej m.in. koszty sprawdzenia zdolności kredytowej osoby wnioskującej o zobowiązanie, koszty związane z wypłatą pieniędzy czy nawet koszt czasu poświęconego nam przez pracownika firmy pożyczkowej lub też banku. Z tego samego powodu opłata przygotowawcza pobierana jest jednorazowo – ponieważ tylko raz dana instytucja finansowa przygotowuje dla nas ofertę. Wysokość opłaty przygotowawczej najczęściej zleży od warunków wybranej oferty. Na dodatkowe koszty ma wpływ przede wszystkim kwota zobowiązania oraz okres kredytowania.

Opłata przygotowawcza pobierana jest zarówno przez banki, jak i przez firmy pożyczkowe. Przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania warto zatem poznać koszt takiej dodatkowej opłaty, aby zdecydować, czy nie wpłynie na opłacalność zaciągnięcia kredytu czy pożyczki.

 

Tags: , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl