Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Nowa ustawa o kredycie hipotecznym

Nowa ustawa o kredycie hipotecznym
 

W sobotę weszła w życie ustawa, która reguluje przepisy dotyczące udzielania kredytów hipotecznych. Nowe prawo wprowadza wiele udogodnień dla klientów i sprawia, że podjęcie oraz spłata kredytu konsumenckiego stanie się procesem dużo przyjaźniejszym dla konsumenta.

Nowe regulacje prawne do 21 dni ograniczają termin, w którym banki muszą powiadomić kredytobiorców o przyznaniu bądź odmowie przyznania zobowiązania finansowego. Ustawa nakłada na instytucje także obowiązek informowania osób ubiegających się o kredyt, dlaczego została im wydana negatywna decyzja kredytowa. Nowe prawo ułatwia też spłatę tego typu zobowiązań, obligując banki do restrukturyzacji kredytów w przypadku problemów konsumentów z bieżącym regulowaniem rat. W takim wypadku bank może zaproponować klientowi m.in. wakacje kredytowe bądź wydłużenie okresu spłat, który poskutkuje niższą ratą.

Ustawa o kredycie hipotecznym reguluje również działalność polskich pożyczkodawców, którzy obecnie będą musieli wpisać swoje firmy do rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dzięki temu spisowi konsumenci uzyskują pewność, że dana firma pozabankowa działa legalnie i posiada wszelkie pozwolenia na prowadzenie działalności pozabankowej.

 

Tags: , , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl