Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Napiwek – kiedy wypada dać?

Napiwek - kiedy wypada dać
 

Polacy coraz częściej podążają za światowymi standardami i pozostawiają napiwki obsługującym ich osobom w pubach, restauracjach i innego rodzaju lokalach. Najczęściej jest to „końcówka” sumy, którą mamy zapłacić za spożyty posiłek. Problem pojawia się jednak, gdy płacimy kartą. W jakiej sytuacji wypada dać napiwek kelnerowi, a kiedy nie należy tego robić?

Napiwek to drobna kwota, którą pozostawiamy obsługującemu nas kelnerowi w zamian za jego pracę. Nagradzanie za usługę, czyli kultura dawania napiwków, to zwyczaj bardzo popularny w większości krajów europejskich. W niektórych państwach utarło się, że wręczanie napiwku jest już obyczajowym przymusem, a personel restauracji wręcz wymaga tego typu opłaty od klientów lub po prostu dolicza ją do rachunku.

W Polsce kultura dawania napiwków dopiero się rozwija. Często pozostawienie napiwku wychodzi całkowicie naturalnie, kiedy przy płaceniu zaokrąglamy rachunek do pełnej kwoty, pozwalając część sumy zachować kelnerowi. Spora część społeczeństwa decyduje się na pozostawienie tego typu gratyfikacji w zamian za dobrą obsługę, życzliwość i uśmiech. Jeśli kelner jest nieuprzejmy bądź niekompetentny, nie warto nagradzać go dodatkowo za pracę, za którą już przecież dostaje wynagrodzenie.

Tags: , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl