Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Nadpłacanie kredytu hipotecznego

Nadpłacanie kredytu hipotecznego
 

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe zawierane zazwyczaj na okres od kilkunastu do kilkudziesięciu lat. Tymczasem żaden kredytobiorca nie jest w stanie z całą pewnością przewidzieć, jak będzie wyglądała jego sytuacja finansowa w ciągu całego czasu spłaty kredytu. Może okazać się, że nagły nadmiar gotówki pozwoli nam szybciej uregulować zobowiązanie. Ale czy to się opłaca?

Nadpłacanie kredytu hipotecznego w teorii pozwala nam szybciej uporać się ze spłatą całego zobowiązania. Takie działanie powinno więc ograniczać koszty, wynikające z narastania odsetek od pożyczonej kwoty. Tymczasem nadpłacanie kredytu nie zawsze jest opłacalne… Zależy to w dużej mierze od warunków zobowiązania, które zaoferował bank konsumentowi. Większość instytucji finansowych nalicza bowiem dodatkową prowizję za nadpłaty kredytu. Zazwyczaj wynoszą one określony procent od wpłaconej kwoty. Tę dodatkową opłatę banki uzasadniają koniecznością ponownego przeliczenia kredytu oraz przygotowania i przesłania konsumentowi nowego harmonogramu spłaty rat. Aby zorientować się, czy nadpłata kredytu będzie opłacalna, należy zatem obliczyć, ile bank potrąci nam tytułem prowizji.

Od opłacalności nadpłaty kredytu zależy także moment, w którym chcemy tego dokonać. Rata kredytu w początkowych latach jego spłacania składa się przede wszystkim z odsetek. Z tego względu najkorzystniejszym momentem dokonania nadpłaty są początkowe lata spłacania kredytu.

Tags: , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl