Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak poprawić swoją zdolność kredytową
 

Przy planowaniu podjęcia kredytu kluczową rolę odgrywa zdolność kredytowa. To właśnie poprzez ten parametr instytucja finansowa sprawdza, czy jesteśmy w stanie spłacić kolejne zobowiązanie. Zdolność kredytowa decyduje o odrzuceniu bądź przyznaniu kredytu, a także o maksymalnej kwocie udzielonego zobowiązania. Na szczęście istnieje kilka sprytnych sposobów, które pozwalają nam ją poprawić.

1. Spłać pożyczki i drobne zobowiązania

Każde podjęte zobowiązanie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej konsumenta, ponieważ pomniejsza jego dochód netto o wysokość spłacanych rat. O kredyt ubiegajmy się dopiero wtedy, kiedy spłacimy już wszelkie drobne zobowiązania finansowe, np. pożyczki krótkoterminowe.

2. Zrezygnuj z karty kredytowej i debetu na koncie

Karta kredytowa i debet na koncie to także długi, które pomniejszają naszą zdolność kredytową, nawet jeśli z nich nie korzystamy. Im wyższy limit, tym więcej bank „odejmuje” od zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Zrezygnuj z tego rodzaju produktów finansowych przynajmniej dwa miesiące przed złożeniem wniosku o kredyt, aby banki zdążyły zaktualizować dane o Twoich zobowiązaniach w BIK.

3. Przez kilka miesięcy płać wyłącznie gotówką

Przy udzielaniu kredytu banki sprawdzają wyciąg z konta kredytobiorcy za okres od trzech do sześciu miesięcy wstecz, aby oszacować jego stałe koszty utrzymania. Przejście na płacenie gotówką pozwoli nam „ukryć” przed bankiem swoje wydatki.

4. Wybierz raty równe

Raty malejące cechują się wyższym kosztem raty w początkowym okresie spłaty kredytu, co zostaje uwzględnione przy szacowaniu historii kredytowej konsumenta. Raty równe pozwolą nam zmaksymalizować zdolność kredytową, choć równocześnie wpłyną na wyższy koszt całkowity kredytu.

5. Wnioskuj o kredyt, który kończy się przed osiągnięciem wieku emerytalnego

Jeśli to możliwe, zadbaj o to, aby data spłaty ostatniej raty Twojego kredytu przypadła na czas przed osiągnięciem przez Ciebie wieku emerytalnego. Banki umożliwiają podjęcie kredytu nawet do 80. roku życia, jednak znacznie obniżają wówczas zdolność kredytową.

 

Tags: , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl