Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Efekt latte

Efekt latte
 

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby mieć na koncie sporej sumy nadprogramowej gotówki. Im więcej bowiem pieniędzy mamy odłożonych na tzw. „czarną godzinę”, tym bezpieczniej się czujemy. Jednak zgromadzenie znacznych oszczędności przy codziennym natłoku wydatków często wydaje się zupełnie niemożliwe. Tymczasem może nam w tym pomóc specjalna metoda oszczędzania nazwana efektem latte.

Efekt latte to skuteczna metoda oszczędzania na drobiazgach. Została wymyślona przez amerykańskiego dziennikarza, autora wielu publikacji finansowych – Davida Bacha. Ta nowoczesna metoda oszczędzania zakłada odkładanie każdego dnia drobnych sum pieniędzy, które zamierzaliśmy przeznaczyć na niewielkie przyjemności, np. zakup lodów, ciastka czy kawy. Systematyczna rezygnacja z takich drobnych zakupów nie stanowi ogromnego wyrzeczenia, ponieważ równie dobrze możemy się bez nich obyć. Tymczasem regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot może po dłuższym czasie przerodzić się w ogromną sumę na koncie. Na przykład odkładanie już 10 zł dziennie po 20 latach owocuje oszczędnościami w wysokości ponad 70 tysięcy.

Do skutecznego oszczędzania metodą efektu latte konieczna jest jednak systematyczność. To właśnie ona pozwala nam zmieniać drobne kwoty w spore fundusze, które możemy przeznaczyć na wybrany cel lub zachować na tzw. czarną godzinę. Reszta to już tylko kwestia czasu. Każdego dnia i miesiąca nasze oszczędności powiększają się, by z czasem przynieść nam wielocyfrowe kwoty na koncie.

Tags: , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl