Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Dlaczego warto oszczędzać na wkład własny?

Dlaczego warto oszczędzać na wkład własny
 

Obecnie zakup własnego mieszkania na kredyt wiąże się z koniecznością równoczesnego uiszczenia wymaganego przez instytucje finansowe wkładu własnego. Wkład własny to zebrane przez nas specjalnie w tym celu oszczędności, które wpłacamy do banku w momencie podejmowania kredytu hipotecznego.

Od kilku lat banki systematycznie zaostrzają wymagania dotyczące gotówki, którą musimy przeznaczyć na podjęcie kredytu i zakup własnej nieruchomości. To efekt wprowadzenia Rekomendacji S wydanej przez KNF, zabraniającej bankom udzielania zobowiązań osobom, które nie posiadają odpowiednich oszczędności. Obecnie kwota wymaganego wkładu własnego waha się w różnych instytucjach od 10 do 15 proc., jednak po raz kolejny wzrośnie w styczniu 2017 r., kiedy to w niektórych bankach osiągnie poziom nawet 20 proc.

Niestety wymóg posiadania wkładu własnego takiej wysokości może stanowić ogromną przeszkodę dla wielu Polaków w podjęciu zobowiązania finansowego i w konsekwencji w zakupie własnego M. Warto zatem zawczasu pomyśleć o odkładaniu pieniędzy na ten cel, ponieważ im większy wkład własny zgromadzimy, tym niższa będzie kwota kredytu do spłaty. Zgromadzone oszczędności pozwolą nam już na etapie podejmowania zobowiązania spłacić pewną część kapitału, co sprawi, że automatycznie odsetki kredytu będą mniejsze.

Tags: , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl