Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Czym jest podwójne przewalutowanie?

Czym jest podwójne przewalutowanie
 

Wakacje to czas, w którym spora grupa Polaków wyjeżdża na zagraniczne wycieczki. Przez wiele lat na tego typu podróże zabieraliśmy ze sobą wyłącznie gotówkę. Obecnie bezgotówkowe transakcje kartami płatniczymi upowszechniły się do tego stopnia, że często nie wyobrażamy już sobie powrotu do tradycyjnych rozwiązań. Po popularne „plastiki” sięgamy także dlatego, że taka forma płatności na egzotycznych wakacjach jest równie szybka i wygodna, co w kraju. Ale czy pamiętamy przy tym o kosztach podwójnego przewalutowania?

Niestety bezgotówkowe płatności kartą za granicą mogą nas słono kosztować. Opłaty związane są przede wszystkim z koniecznością przewalutowania każdej transakcji, np. z konta w polskich złotówkach na funty brytyjskie. Dodatkowo wiele banków do ostatecznej kwoty transakcji każdorazowo dolicza także prowizję z tytułu przewalutowania.

Jeszcze większymi kosztami możemy zostać obarczeni w momencie, gdy przy naszych transakcjach zachodzi tzw. podwójne przewalutowanie. Ten proces dotyczy posiadaczy kart płatniczych rozliczanych w obcej walucie, najczęściej w euro lub w dolarach. W takiej sytuacji kwota każdej transakcji przeliczana jest najpierw z jednej waluty na drugą (np. z koron czeskich na dolary), a dopiero wtedy na naszą walutę (np. z dolarów na złotówki). Aby uniknąć wszystkich tego typu kosztów, najlepiej przed wyjazdem wyrobić kartę walutową w walucie kraju, do którego się wybieramy.

Tags: , , , , , ,

Brak komentarzy

dni

Partnerzy Kasomat.pl