Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym?

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym
 

Zbliżający się termin wykupienia polisy samochodowej OC i AC zwykle oznacza duże wydatki. Tymczasem jesień to dla naszych portfeli, nadwyrężonych po wakacyjnych szaleństwach, wyjątkowo napięty okres. Na szczęście koszt opłat za ubezpieczenie można znacząco obniżyć, jeśli zastosujemy kilka drobnych rad.

1. Skorzystaj ze zniżki za bezpieczną jazdę

Dzięki długiej i czystej historii prowadzenia pojazdu możemy liczyć na duże zniżki. Są one związane z mniejszym ryzykiem, którym obarczone jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe w związku z oferowaną usługą. Ogromnie popularny w naszym kraju sposób obniżki cen polisy to wykorzystanie wypracowanej zniżki osoby z najbliższej rodziny. Niestety w tym celu musi się ona stać współwłaścicielem samochodu.

2. Wykup polisę OC/AC online

Często oferty prezentowane w Internecie zawierają specjalny rabat, który ma przyciągnąć do marki nowych klientów. Tego rodzaju ulga ma pomóc firmie w wyróżnieniu się niską ceną na tle konkurencji, np. w porównywarkach ubezpieczeń. Wykupienie wybranego produktu na stronie internetowej zamiast w placówce ubezpieczyciela może nam zatem przynieść spore oszczędności.

3. Połącz ubezpieczenie komunikacyjne z innymi ubezpieczeniami

Jeśli w tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym posiadamy już polisę na życie czy ubezpieczenie mieszkania to łatwiej będzie nam wynegocjować zniżki w momencie, gdy będziemy chcieli wykupić także ubezpieczenie OC/AC.

 

Absurdalne podatki na świecie

Absurdalne podatki na świecie
 

Stare powiedzenie mówi, że na świecie pewna jest tylko śmierć i podatki. Właśnie z tego powodu jesteśmy przyzwyczajeni do wszechobecnych danin na rzecz państwa. Tymczasem niektóre z nich nadal mogą budzić zdziwienie…

Najbardziej osobliwymi podatkami mogą pochwalić się Włosi. Kraj ten słynie z absurdalnych opłat wprowadzanych na przykład za zajmowanie terenu publicznego… przez cień. Podatkiem zostały obarczone lokale usługowe i gastronomiczne, które posiadają markizy i parasole wystawione przed swoimi placówkami. Daleko w tyle za Włochami nie pozostaje Gwinea, której obywatele muszą płacić za zamiłowanie do pokoju (za brak konfliktów obarczeni są podatkiem w wysokości 17 euro rocznie). Tymczasem turyści wypoczywający na Majorce czy Ibizie muszą płacić podatek… od Słońca. Opłata za korzystanie ze światła słonecznego wynosi 1 euro dziennie.

Osobliwe podatki zazwyczaj wydają się nam się zupełnie nielogiczne, tymczasem często uzasadnione są w całkiem rozsądny sposób. Władze Belgii w ramach walki z ociepleniem klimatu postanowiły wprowadzić podatek od grilla. Natomiast Stany Zjednoczone w ramach troski o zdrowie obywateli opodatkowały opalanie w solarium. Austria, w odpowiedzi na częste wypadki ze złamaniami, opodatkowała noszenie gipsu (wszelkie zyski z tego tytułu otrzymuje tamtejsza służba zdrowia). Równocześnie Chiny walczą z wycinką lasów poprzez podatek od jednorazowych pałeczek do jedzenia.

Jak dorobić na studiach? Część 1

Jak dorobić na studiach
 

Studenci znani są z narzekania na brak pieniędzy. Ich skromne fundusze często pochłania konieczność wynajmu pokoju czy stancji, a także koszt utrzymania się w obcym mieście. Sytuacja osób mieszkających z rodzicami jest łatwiejsza, często jednak „kieszonkowe” nie wystarcza na zaspokojenie potrzeb dorastającego człowieka. Warto podjąć dodatkową pracę, aby odciążyć rodziców i nieco zwiększyć swoje finansowe możliwości.

Roznoszenie ulotek

Roznoszenie ulotek to popularny sposób na dorobienie kilku groszy. Takim zajęciem parają się przede wszystkim uczniowie oraz studenci, dlatego pracodawcy są skłonni dopasować grafik do indywidualnych możliwości pracownika. Roznoszenie ulotek pozwala nam także poznać miasto i wzmocnić nogi.

Babysitting

Opieka nad dzieckiem członków rodziny, sąsiadów czy po prostu ludzi z ogłoszenia może być świetnym sposobem na dodatkowy zarobek. Moda na babysitting przyszła do nas z USA – z roku na rok coraz więcej młodych małżeństw poszukuje niani do swoich dzieci. W ten sposób zarabiają przede wszystkim nastolatki, jednak coraz częściej spotykani w roli opiekuna do dzieci są także chłopcy.

Call center

Telemarketing to niezmiernie popularny sposób na zarobek w trakcie nauki. Duże zapotrzebowanie na pracownika tego typu sprawia, że firmy nastawione są niemal wyłącznie na studentów. Dzięki temu możemy liczyć na elastyczny grafik i atrakcyjne warunki pracy dla osób, które mają do tego smykałkę.

Oszczędzanie na emeryturę z IKZE

Oszczędzanie na emeryturę z IKZE
 

IKZE to jeden ze zdobywających coraz większą popularność sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości po zakończeniu działalności zawodowej i przejściu na emeryturę. Coraz większa liczba osób decyduje się na oszczędzanie właśnie w ten sposób, ponieważ wiąże się to nie tylko z możliwością zgromadzenia dodatkowego funduszu na godną emeryturę, ale także z ulgami podatkowymi.

IKZE oznacza Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, czyli dobrowolny plan emerytalny. Pozwala on gromadzić środki na prywatną emeryturę. Zaletą tej formy oszczędzania jest możliwość wpłacania wybranych przez siebie kwot pieniędzy (minimalna kwota wpłaty to 50 zł) w dowolnym czasie – na przykład wtedy, gdy dysponujemy akurat nadwyżką finansową. Zgromadzone środki również można wypłacić w dogodnym dla siebie momencie. Dużym plusem IKZE jest także możliwość dziedziczenia środków przez spadkobierców i osoby do tego uprawnione.

IKZE to nie tylko szansa na zgromadzenie pokaźnych oszczędności na życie w wieku podeszłym, ale także gwarancja niższych podatków. Już teraz osoby korzystające z IKZE mogą odliczyć od podatku dochodowego wpłaty dokonywane na to konto. W ten sposób ulga podatkowa za rok 2017 może wynieść nawet 1636, 99 zł.

Prawo do namysłu

Prawo do namysłu
 

Sukienka, którą właśnie dostarczył kurier, źle na Tobie leży? Pod wpływem chwili zamówiłaś nową torebkę, ale zdałaś sobie sprawę, że jest ci zupełnie niepotrzebna? Z każdego takiego zakupu masz prawo zrezygnować bez podawania przyczyny. Poznaj swoje prawa i kupuj bezpiecznie w sieci.

Prawo do namysłu to nic innego jak możliwość odstąpienia od umowy, którą zawieramy na odległość. To właśnie ten przepis pozwala nam zrezygnować z kupna rzeczy, którą zamówiliśmy przez internet – i to bez podania przyczyny. Na rozpoczęcie tego typu procedury mamy 14 dni od chwili otrzymania produktu, chyba że nasze zamówienie obejmowało wiele towarów bądź produkt w częściach, które dostarczane są partiami. Wówczas początek terminu jest liczony od momentu otrzymania ostatniej części. Do zachowania terminu wystarczy jednak wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy w wyznaczonym czasie. Nie musimy się martwić o to, kiedy otrzyma je przedsiębiorca.

Warto znać zasady dotyczące prawa do namysłu, jeśli często robimy zakupy w sieci. Możemy nim postraszyć nieuczciwe sklepy internetowe, które odmawiają przyjęcia zwracanego towaru. Uwaga! Tego typu prawo nie obowiązuje w przypadku zakupów w sklepach tradycyjnych. Powodem jest możliwość obejrzenia towaru na miejscu i samodzielnego sprawdzenia czy nam odpowiada.

Polacy coraz częściej płacą telefonem

Polacy coraz częściej płacą telefonem
 

Coraz ciężej wyobrazić nam sobie życie bez smartfona – te małe przenośne urządzenia służą nam za kalendarz, budzik i komputer w jednym. Coraz większa część Polaków zaczyna używać telefonów także jako karty płatniczej czy wirtualnego portfela.

Transakcje mobilne przy pomocy telefonu początkowo wzbudzały dużą nieufność wśród polskiego społeczeństwa, a także dużą konsternację wśród sklepowego personelu. Szybko jednak zachwyciliśmy się wygodą i komfortem tego rozwiązania, a płacenie telefonem nikogo już nie dziwi. Obecnie nasz kraj znajduje się w czołówce państw europejskich, w których płatności mobilne są najbardziej rozpowszechnione. Najczęściej płacimy w ten sposób za bilety komunikacji miejskiej, parkingi, jedzenie na wynos. Mobilna bankowość okazuje się przydatna także w codziennych zakupach spożywczych.

Możliwości wykorzystania transakcji telefonicznych są niemal nieograniczone, dlatego systematycznie rośnie liczba Polaków, którzy regularnie używają tego rodzaju płatności. Doceniamy je ze względu na szybkość i komfort – telefon zawsze mamy przy sobie, dlatego możliwość wykonywania nim zakupów okazuje się bardzo przydatna. To rozwiązanie wygodne zwłaszcza w wakacje, kiedy nie zawsze nosimy ze sobą torebkę, a co za tym idzie – portfel.

Kredyt studencki – najtańsze zobowiązanie na rynku

Kredyt studencki - najtańszy na rynku
 

Kredyt studencki to nietypowe zobowiązanie, które zostało przygotowane przez banki i rząd z myślą właśnie o uczniach szkół wyższych. Te comiesięczne transze mają wesprzeć ich w nauce i pomóc w zapewnieniu utrzymania podczas edukacji. O pomoc finansową w formie kredytu studenckiego mogą ubiegać się osoby, które rozpoczęły studia przed 25 rokiem życia.

Kredyt studencki częściowo dofinansowywany jest przez państwo, dzięki czemu obarczony jest bardzo niskim oprocentowaniem. Środki pozyskane dzięki podjęciu takiego zobowiązania wypłacane są w comiesięcznych transzach, aby ułatwić młodej osobie sfinansowanie nauki i zapewnić pomoc w pokryciu kosztów utrzymania. Całe zobowiązanie student zaczyna spłacać dopiero dwa lata po zakończeniu edukacji.

Młodzi ludzie coraz częściej myślą o finansowym zabezpieczeniu swojej przyszłości. Rośnie liczba osób, które oszczędzają i inwestują środki w wybrane przez siebie produkty finansowe. Kredyt studencki, jako najtańsze zobowiązanie dostępne na rynku, jest świetnym sposobem na zdobycie kapitału koniecznego do inwestowania. Niskie odsetki i opóźniony czas spłaty sprawiają, że to doskonały sposób na pozyskanie dodatkowych środków do planowanych inwestycji. To właśnie dlatego dużej części młodych osób z całej Polski udaje się pożyczyć pieniądze i jeszcze na tym zarobić!

Zero waste – dom bez śmieci

Zero waste - świat bez śmieci
 

Zero waste to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie. W Polsce moda na życie bez śmieci dopiero zdobywa popularność, ale już teraz przykuwa duże zainteresowanie wśród tych osób, które szczególnie cenią sobie życie zgodnie z naturą i dbałość o środowisko.

Coraz większa liczba Polaków decyduje się na życie bez śmieci. Oczywiście nie da się całkowicie ograniczyć wytwarzania jakichkolwiek odpadów, jednak większość z nich można świetnie zagospodarować przy odrobinie wyobraźni. Wszystkie rzeczy, które nie mogą zostać naprawione, powinny zostać zaadaptowane na coś innego bądź poddane recyklingowi. Ludzie żyjący zgodnie z trendem zero waste decydują się np. na posiadanie kompostownika, w którym przetwarzają odpadki organiczne na kompost, a sporą część dotychczasowych śmieci przerabiają np. na nietypowe ozdoby.

Zero waste to trend, który stawia na naturalne produkty, dlatego doskonale wpisuje się w zdrowy styl życia. Zakłada zakup żywności prosto od rolników bądź w sklepach bezodpadowych, których coraz więcej powstaje w Europie. Ubrania natomiast kupuje się w second handach bądź na specjalnych platformach wymiany społecznościowej. Ludzie żyjący zgodnie z zero waste powstrzymują się od spontanicznych zakupów, dlatego nie tylko żyją zdrowiej, ale też oszczędniej.

Zakupy z dostawą do domu

Zakupy z dostawą do domu
 

Zakupy z dostawą do domu wprowadza do swoich ofert coraz większa liczba sklepów – zarówno supermarketów, jak i sklepów całkowicie wirtualnych. Takie usługi nadal kojarzą nam się z fanaberią bogaczy. Tymczasem może być to świetny sposób… na oszczędzanie.

Zakupy przez stronę internetową, które sklepowy kurier dostarcza prosto pod nasz próg, pozwalają nam uniknąć porywów chwili i ulegania namowom nachalnych sprzedawców, którym często trudno się oprzeć. Dzięki regularnemu korzystaniu z tego typu usługi możemy znacznie ograniczyć liczbę produktów kupowanych pod wpływem emocji czy pod wpływem chwilowej zachcianki. Zakupy z dostawą do domu wymagają od nas także planowania posiłków i pilnowania zużycia produktów spożywczych – w ten sposób zyskujemy kontrolę nad swoimi zakupami i ograniczamy liczbę towarów, które wcześniej marnowaliśmy. Mamy także okazję skorzystać z wielu promocji bez konieczności wychodzenia z domu.

Koszt tego typu dostawy w zależności od sklepu oscyluje około 10 złotych. Regularne korzystanie z takiej usługi jest zatem rozwiązaniem dużo tańszym niż samodzielne dojazdy do sklepów samochodem lub komunikacją miejską. Zaoszczędzamy także czas, który wcześniej spędzaliśmy klucząc między sklepowymi półkami w poszukiwaniu odpowiednich produktów, a później w kolejkach do kas. Możemy spożytkować go w przyjemniejszy sposób, np. spędzając go z rodziną.

Czy stać Cię na dziecko?

Czy stać Cię na dziecko
 

W obecnych czasach coraz częściej odwlekamy myśl o potomstwie ze względu na obawę o swoje finanse. Posiadanie dziecka niesie ze sobą bowiem wiele wydatków, które mogą nadszarpnąć delikatną kondycję domowego budżetu. Jak sprawdzić, czy nasze finanse są gotowe na narodziny potomstwa?

Planując dziecko należy wziąć pod uwagę kwotę wszelkich zobowiązań, które musimy regulować co miesiąc. Spora część młodych ludzi ma na głowie kredyt hipoteczny, który niestety będzie spłacać przez następne kilkadziesiąt lat. Przed poczęciem dziecka warto jednak rozważyć uregulowanie pozostałych zobowiązań – wszelkich pożyczek gotówkowych i kredytów konsumpcyjnych, np. na zakup telefonu, komputera czy samochodu. Wraz z przyjściem na świat dziecka ilość wolnych środków do rozdysponowania znacząco zmaleje, dlatego mogą się wówczas pojawić problemy ze spłatą podjętych wcześniej zobowiązań.

Wychowanie dziecka generuje koszty, które ciężko określić – najczęściej są to kwoty rzędu od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Cała suma zależy od poziomu życia, który chcemy zapewnić malcowi, ale także od naszej gospodarności. Nawet w wychowywaniu dziecka możliwe jest bowiem wprowadzenie oszczędności, które znacząco ograniczą koszty związane z tym procesem. Można na przykład samodzielnie wyremontować pokój dla noworodka czy zakupić do niego meble na popularnych portalach aukcyjnych. Niebagatelne może się także okazać wsparcie rodziny i przyjaciół oraz rządowe programy pomocy rodzicom.

dni

Partnerzy Kasomat.pl