Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Zakupy na lokalnym targu

Kupowanie na lokalnym targu
 

W dzisiejszym świecie coraz więcej uwagi poświęcamy zdrowemu stylowi życia, a co za tym idzie – właściwemu odżywianiu. Tymczasem wraz ze zmianą odżywiania, zmieniają się również nasze zwyczaje zakupowe. Dzisiaj po produkty spożywcze coraz częściej udajemy się nie do supermarketu, a na… lokalny targ. Jakie korzyści z tego płyną?

Supermarkety przyzwyczaiły nas do taniego jedzenia i częstych promocji. Znajdujemy w nich wszelkie potrzebne produkty spożywcze, nawet te najbardziej egzotyczne. Skąd zatem wynika rosnące zainteresowanie zakupami na lokalnych targach? Przede wszystkim z potrzeby jakości. Towary kupowane na lokalnym bazarze to najczęściej towary nabywane prosto od producenta. Oznacza to, że kupujemy wyłącznie świeże, nieprzetworzone produkty. To właśnie na targu dostaniemy prawdziwe wiejskie mleko prosto od krowy czy jajka od kur z wolnego wybiegu. W takim miejscu kupimy również dobrej jakości mięso oraz ekologiczne owoce i warzywa.

Ogromną zaletą zakupów na okolicznym bazarku jest również możliwość spróbowania lokalnych przysmaków czy produktów, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Dużym plusem jest też osobisty kontakt z producentem. Dzięki niemu mamy okazję do dopytania o cały proces wytwarzania danego towaru oraz… możliwość negocjacji ceny.

Wyłudzenie pożyczki na skradziony dowód osobisty

Wyłudzenie pożyczki na skradziony dowód osobisty
 

Kradzież lub zgubienie portfela naraża jego właściciela nie tylko na utratę posiadanej gotówki oraz konieczność wyrobienia nowych dokumentów. Taka sytuacja niesie ze sobą również wiele innych poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest możliwość wyłudzenia pożyczki przez osobę trzecią na pozyskany w ten sposób dowód osobisty.

Wyłudzenie pożyczki na cudzą tożsamość to problem bardzo powszechny w Polsce. Oznacza to, że każdego dnia jesteśmy narażeni na wykorzystanie naszych danych przez nieuczciwą osobę. Skuteczną ochroną przed wyłudzeniem pożyczki na nasze nazwisko jest stosowanie odpowiednich środków ostrożności. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji zagubienia lub kradzieży dokumentu tożsamości, ponieważ to właśnie posłużenie się cudzym dowodem osobistym jest najczęstszą przyczyną wyłudzeń pożyczek na czyjeś dane.

Jeśli zgubimy dowód osobisty lub zostanie nam on skradziony, musimy działać natychmiast. Jak najszybciej należy powiadomić policję o tym fakcie. Na komisariacie otrzymamy pisemne zaświadczenie zgłoszenia kradzieży dokumentu. Następnie trzeba udać się do najbliższego organu gminy, który wyda nam zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Będzie ono ważne do momentu wyrobienia nowego dokumentu. Nie zapomnijmy również zgłosić utraty dowodu w swoim banku. Informacja o jego utracie zostanie przekazana do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, co może ochronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Takiego zastrzeżenia warto dokonać nawet wtedy, kiedy nadal jesteśmy w posiadaniu dowodu osobistego, ale mamy obawy, że ktoś mógł pozyskać nasze dane.

 

Efekt latte

Efekt latte
 

Chyba nie ma osoby, która nie chciałaby mieć na koncie sporej sumy nadprogramowej gotówki. Im więcej bowiem pieniędzy mamy odłożonych na tzw. „czarną godzinę”, tym bezpieczniej się czujemy. Jednak zgromadzenie znacznych oszczędności przy codziennym natłoku wydatków często wydaje się zupełnie niemożliwe. Tymczasem może nam w tym pomóc specjalna metoda oszczędzania nazwana efektem latte.

Efekt latte to skuteczna metoda oszczędzania na drobiazgach. Została wymyślona przez amerykańskiego dziennikarza, autora wielu publikacji finansowych – Davida Bacha. Ta nowoczesna metoda oszczędzania zakłada odkładanie każdego dnia drobnych sum pieniędzy, które zamierzaliśmy przeznaczyć na niewielkie przyjemności, np. zakup lodów, ciastka czy kawy. Systematyczna rezygnacja z takich drobnych zakupów nie stanowi ogromnego wyrzeczenia, ponieważ równie dobrze możemy się bez nich obyć. Tymczasem regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot może po dłuższym czasie przerodzić się w ogromną sumę na koncie. Na przykład odkładanie już 10 zł dziennie po 20 latach owocuje oszczędnościami w wysokości ponad 70 tysięcy.

Do skutecznego oszczędzania metodą efektu latte konieczna jest jednak systematyczność. To właśnie ona pozwala nam zmieniać drobne kwoty w spore fundusze, które możemy przeznaczyć na wybrany cel lub zachować na tzw. czarną godzinę. Reszta to już tylko kwestia czasu. Każdego dnia i miesiąca nasze oszczędności powiększają się, by z czasem przynieść nam wielocyfrowe kwoty na koncie.

Jak odróżnić fałszywy sklep internetowy od prawdziwego?

Jak odróżnić fałszywy sklep internetowy od prawdziwego
 

Sklepy internetowe mają sprawdzone sposoby, by zachęcić konsumentów do zakupu. Kuszą nas ogromnymi rabatami, darmową wysyłka czy atrakcyjnymi gratisami do zamówień. Z roku na rok Polacy coraz częściej dokonują zakupów właśnie w e-sklepach, doceniając ogromną wygodę związaną z tego typu rozwiązaniem. Jednak nie każdy sklep, na który natkniemy się w internecie, jest godny zaufania. Jak rozpoznać witryny, które lepiej omijać szerokim łukiem?

Nieprawdziwe sklepy internetowe na pierwszy rzut oka mogą wzbudzać zaufanie. Ich twórcy dokładają bowiem wszelkich starań, by całkowicie przypominały prawdziwe witryny. Aby jednak nie paść ofiarą oszustwa, przed zakupami w nowym sklepie internetowym należy przede wszystkim sprawdzić informacje o nim w sieci. Już w ten prosty sposób możemy wykluczyć dużą część witryn nierzetelnych, ponieważ fałszywe e-sklepy będą posiadać wiele negatywnych opinii, które szybko zniechęcą nas do zakupu. Takie sklepy mogą również wcale nie posiadać opinii, przez co trudno będzie je odróżnić od prawdziwych sklepów, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku. W takim wypadku należy samodzielnie ocenić, czy chcemy podjąć ryzyko związane z zakupem w niesprawdzonym miejscu.

Warto także zwrócić uwagę na to, czy na stronie internetowej podana jest nazwa i adres firmy, która towar sprzedaje. Dane identyfikujące sprzedawcę (w tym również dane kontaktowe) muszą być przejrzyste i łatwo dostępne. Podejrzenia powinien wzbudzić również brak profilu firmowego na portalu społecznościowym Facebook. Może to oznaczać, że sprzedawca ma coś do ukrycia.

Kupowanie sezonowych warzyw i owoców

Kupowanie sezonowych warzyw i owoców
 

Jesienią na lokalnych targach i bazarach pojawiają się soczyste gruszki, dojrzałe pomidory czy pełne smaku brokuły. To wspaniała pora, żeby rozpocząć kupowanie sezonowych warzyw i owoców. Ale jakie korzyści daje nam zwyczaj kupowania darów natury właśnie pod kątem pory ich dojrzewania?

Spożywanie produktów, które rosną i dojrzewają w aktualnej porze roku, ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest opłacalność takiego rozwiązania. W sezonie tego typu towary są o wiele tańsze niż poza sezonem. Ponadto cena produktów pochodzących z upraw lokalnych jest nawet kilkukrotnie niższa niż cena egzotycznych owoców i warzyw, które zostały sprowadzone z zagranicznych plantacji.

Kupowanie sezonowych warzyw i owoców jest niezwykle korzystne także ze zdrowotnego punktu widzenia. Lokalne produkty trafiają do nas od razu po zerwaniu z drzewa lub krzewu. Zawierają zatem zdecydowanie więcej witamin i minerałów niż te produkty, które musiały przebyć długą drogę przez ocean. Sezonowe produkty zawierają również o wiele mniej szkodliwej „chemii”, którą importowane owoce i warzywa zabezpieczane są przed zepsuciem. To właśnie konserwujące substancje chemiczne bardzo często są odpowiedzialne za wywoływanie rozmaitych alergii i chorób.

 

Pojęcia, które należy znać – opłata przygotowawcza

Nowoczesne źródło finansowania mezzanine
 

Opłata przygotowawcza to koszt, którego zwykle nie bierzemy pod uwagę przy planowaniu podjęcia zobowiązania finansowego na nadprogramowe wydatki. Bardzo często o konieczności uregulowania dodatkowego kosztu dowiadujemy się dopiero w chwili podpisywania umowy. Wówczas poznajemy również wysokość tej opłaty, która czasem może sięgać nawet 1/3 wysokości całego zobowiązania. Skąd bierze się ta kwota?

Opłata przygotowawcza ma na celu pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem oferty przez pożyczkodawcę. Wliczają się do niej m.in. koszty sprawdzenia zdolności kredytowej osoby wnioskującej o zobowiązanie, koszty związane z wypłatą pieniędzy czy nawet koszt czasu poświęconego nam przez pracownika firmy pożyczkowej lub też banku. Z tego samego powodu opłata przygotowawcza pobierana jest jednorazowo – ponieważ tylko raz dana instytucja finansowa przygotowuje dla nas ofertę. Wysokość opłaty przygotowawczej najczęściej zleży od warunków wybranej oferty. Na dodatkowe koszty ma wpływ przede wszystkim kwota zobowiązania oraz okres kredytowania.

Opłata przygotowawcza pobierana jest zarówno przez banki, jak i przez firmy pożyczkowe. Przed podjęciem jakiegokolwiek zobowiązania warto zatem poznać koszt takiej dodatkowej opłaty, aby zdecydować, czy nie wpłynie na opłacalność zaciągnięcia kredytu czy pożyczki.

 

Jak działa lokata progresywna?

Jak działa lokata progresywna
 

Lokaty przyciągają nas do siebie obietnicą pewnych zysków obarczonych niewielkim ryzykiem. Stosunkowo niskie oprocentowanie polskich lokat sprawia, że nie przynoszą swoim właścicielom ogromnych korzyści finansowych, stanowią jednak świetny sposób magazynowania nadwyżek w budżecie. Wśród lokat dostępnych na krajowym rynku możemy znaleźć różnego rodzaju produkty finansowe, np. lokatę progresywną, terminową, rentierską czy strukturyzowaną. Dzisiaj skupimy się na pierwszej z nich.

Lokata progresywna to forma lokaty bankowej, którą charakteryzuje przede wszystkim rosnące oprocentowanie. Jego wysokość wzrasta w każdym kolejnym okresie umownym lokaty. W pierwszym miesiącu trwania lokaty jej oprocentowanie może wynieść zatem np. 1 proc., podczas gdy w drugim wzrośnie do 2 proc.

Ogromną zaletą tego rodzaju produktów finansowych jest możliwość wycofania się z lokaty przed końcem trwania umowy – i to bez utraty odsetek. Lokata progresywna to zatem doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą trzymać swoich środków w skarpecie, ale nie są pewni, kiedy będą ich znowu potrzebować. Podejmując lokatę progresywną warto jednak wcześniej dokonać dokładnych obliczeń. W ten sposób będziemy mogli ocenić, czy takie rozwiązanie się nam opłaci.

 

Jak napisać reklamację?

Jak napisać reklamację
 

Właściwie napisana reklamacja to klucz do przekazania naszych żądań i uzyskania rekompensaty za wadliwy/niezgodny z umową towar lub za usługę wykonaną na niezadowalającym poziomie. Uznana reklamacja daje nam prawo do wymiany zakupionej rzeczy na produkt pozbawiony wad, do bezpłatnej naprawy usterki lub do zwrotu poniesionych kosztów.

W reklamacji powinny zostać zawarte podstawowe dane związane z zakupem – imię, nazwisko i adres nabywcy, nazwa i adres sklepu, data zakupu towaru, opis jego wady, uargumentowanie swoich żądań. Cały opis powinien być precyzyjny i pozbawiony nacechowania emocjonalnego. Ponadto warto do reklamacji dołączyć paragon lub jego kopię. W reklamacji należy także podkreślić moment zauważenia wady – może to znacznie wpłynąć na decyzję o jej uznaniu. Jeśli bowiem zobaczyliśmy wadę jeszcze przed zakupem, rekompensata nam się nie należy. Warto również podkreślić, że czas złożenia reklamacji upływa w ciągu dwóch miesięcy od zauważenia wady.

Na reklamację towaru niezgodnego z umową konsument ma aż dwa lata od dnia nabycia towaru. Najczęściej składamy ją osobiście w miejscu zakupu towaru. Jeśli to niemożliwe, reklamację można również przesłać pocztą. Jeśli sprzedawca nie rozpatrzy naszej reklamacji w ciągu 14 dni, wówczas uznaje się ją za uznaną.

Pożyczka na wkład własny

Pożyczka na wkład własny
 

Ceny mieszkań stale idą w górę, a banki odsyłają z kwitkiem kredytobiorców nie posiadających wkładu własnego. Sytuacja osób, które chcą w najbliższych latach zaciągnąć kredyt hipoteczny, jest nie do pozazdroszczenia. Pozyskanie środków na wkład własny to twardy orzech do zgryzienia dla wielu polskich rodzin.

Obecne przepisy wymagają, by wkład własny stanowił przynajmniej 20 proc. kredytu, o jaki wnioskuje klient. Jednak co zrobić, jeśli nie udało nam się oszczędzić wystarczającej kwoty, a chcemy kupić mieszkanie? W tym przypadku wiele instytucji finansowych akceptuje nie tylko pieniądze, ale także nieruchomości, oszczędności zgromadzone na indywidualnym koncie emerytalnym czy na książeczce mieszkaniowej. Jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę, możemy również sięgnąć po ofertę pożyczki na rynku pozabankowym.

Coraz większa liczba polskich pożyczkodawców poszerza swoją ofertę o długoterminowe zobowiązania ratalne. Takie pożyczki udzielane są w wysokich kwotach maksymalnych, które bez trudu pokryją wymagany wkład własny. Niestety do otrzymania takiego zobowiązania potrzebujemy odpowiedniej zdolności kredytowej, nie możemy także figurować w rejestrach dłużników. Jeśli jednak nie spełniamy tych dwóch warunków to możemy zapomnieć nie tylko o pożyczce na wkład własny, ale także o kredycie hipotecznym na zakup wymarzonego własnego „M”.

 

Czym są polisolokaty?

Czym są polisolokaty

 

Temat polisolokat jeszcze do niedawna bardzo często pojawiał się w polskich mediach. Usłyszeć można było historie ludzi, którzy utopili w polisolokatach wszystkie swoje oszczędności.

Polisolokata, jak sama nazwa wskazuje, to produkt łączący cechy lokaty oraz polisy. Taka forma inwestowania zakłada regularne wpłacanie środków (najczęściej co miesiąc) nawet przez kilkanaście lat. Określone części każdej składki przeznaczane są na ochronę oraz inwestycje. Element ubezpieczeniowy polisolokaty to najczęściej ubezpieczenie na życie i dożycie. Natomiast element oszczędnościowo-inwestycyjny zależy w dużej mierze od indywidualnych cech polisokolaty – tego typu produkty mogą opierać się na schemacie lokaty bankowej lub bardziej ryzykownych inwestycjach, np. w akcje. W tym drugim przypadku są nazywane polisami z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym.

Polisy z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym mają obecnie bardzo kiepską opinię na polskim rynku. To z powodu ogromnych nadużyć, których dopuszczały się oferujące je instytucje finansowe. Często takie produkty przedstawiane były jako obarczone niewielkim ryzykiem, podczas gdy w rzeczywistości były opatrzone ryzykiem ogromnym. W przypadku prób wycofania się z polisolokaty, koszt jej likwidacji nierzadko pożerał cały zgromadzony kapitał. W ciągu ostatnich lat znacznie uregulowano warunki funkcjonowania tego typu produktów finansowych, dzięki czemu są one dzisiaj znacznie bezpieczniejsze.

 

 

dni

Partnerzy Kasomat.pl