Logowanie:


Blog Kasomat.pl

Archiwum wpisów


Zagraniczna wycieczka z kartą wielowalutową

Zagraniczna wycieczka z kartą wielowalutową
 

Karta wielowalutowa to innowacyjne rozwiązanie, które niedawno wprowadziły do swojej oferty niektóre polskie banki. Właściciele tego typu kart mogą wykonywać transakcje w kilku różnych walutach bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Posiadanie takiego „plastiku” znacząco ułatwia życie tym osobom, które często podróżują bądź robią zakupy online w obcych walutach.

Karta wielowalutowa to produkt podpięty do różnych kont bankowych, dzięki któremu klient zyskuje unikalną możliwość operowania kilkoma różnymi walutami przy pomocy jednej karty. Aby z niej korzystać, należy wcześniej założyć konta walutowe w wybranych jednostkach pieniężnych, ponieważ transakcje przeprowadzane przy pomocy karty są rozliczane bezpośrednio z tych kont. Karty wielowalutowe, wydawane przez polskie banki, najczęściej automatycznie potrafią przypisać daną transakcję do odpowiedniego konta. Tego typu rozwiązanie dotyczy przede wszystkim płatności w euro, dolarach i funtach.

Karta wielowalutowa to produkt uniwersalny, dzięki któremu nie musimy się martwić o koszty przewalutowania. Dzięki niej na zagranicznych wycieczkach możemy uniknąć nie tylko noszenia przy sobie gotówki w obcej walucie, ale także konieczności wyrabiania kilku kart płatniczych do swoich kont walutowych. To niezbędny produkt dla każdego fana podróżowania.

Tanie wakacje dla dzieci

Tanie wakacje dla dzieci
 

Obóz językowy, kolonie nad polskim morzem czy zagraniczne wczasy? Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, ale nie wszystkich stać na zafundowanie maluchom takich atrakcji. Czy w tej sytuacji dzieci skazane są na wakacyjną nudę? Istnieje wiele sposobów, by zapewnić dziecku doskonałą zabawę bez uszczerbku na domowym budżecie.

1. Pobyt u dziadków na wsi – nie tylko zapewni dziecku doskonałą rozrywkę, ale także pozwoli nadrobić rodzinne więzi. Dodatkowo pomoże dzieciom oderwać nos od ekranu komputera i poczuć więź z naturą.

2. Muzea – zwiedzanie muzeów to nie tylko doskonała zabawa. To także okazja do nauki ciekawych informacji, które mogą później przydać się w szkole.

3. Koncerty i festyny – sezon letni obfituje w festyny i koncerty, które władze okolicznych miast i gmin organizują dla ich mieszkańców. Wejście na tego typu imprezy jest za darmo, dlatego branie w nich udziału nie nadwyręży domowego budżetu.

4. Wycieczki – często nie zdajemy sobie sprawy z mnogości atrakcji turystycznych, które znajdują się w niewielkim oddaleniu od naszego miejsca zamieszkania. Jednodniowe podróże w najbliższe okolice pozwolą nam lepiej poznać otoczenie i dowiedzieć się wielu nowych rzeczy. Na tego typu wyprawy można ruszyć pociągiem bądź wykorzystać je jako świetną okazję do zorganizowania rowerowej wycieczki.

Organizacja domowego SPA, budowa fortu z koców, pikniki na pobliskiej łące – w zapewnieniu wspaniałych atrakcji małym i dużym domownikom ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!

Wniosek o kredyt hipoteczny

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o kredyt hipoteczny
 

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny wymaga wiele wysiłku ze strony osoby ubiegającej się o tego typu finansowanie. Banki coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do udzielania takich zobowiązań, dlatego należy dołożyć wszelkich starań o właściwe wypełnienie wszystkich formalności.

Do ubiegania się o kredyt hipoteczny potrzebny będzie komplet różnego dokumentów, które będziemy musieli zdeponować w wybranym banku wraz z wypełnionym wnioskiem. Niestety każda instytucja posiada własne procedury, które określają jakie dokumenty należy dostarczyć. Przede wszystkim będą to dokumenty osobowe (m.in. dowód osobisty), dokumenty potwierdzające zdolność kredytową (m.in. umowa o pracę bądź udokumentowanie innego źródła stałego dochodu) oraz dokumenty dotyczące nieruchomości (np. akty notarialne, odpisy z księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego).

Jeśli nie mamy czasu bądź ochoty na samodzielne zajmowanie się tego typu biurokracją, zawsze możemy skorzystać z usług wykwalifikowanego specjalisty. Na rynku działa coraz więcej pośredników, którzy chętnie wyręczą nas w tego typu działaniach w zamian za określoną opłatę.

 

Napiwek – kiedy wypada dać?

Napiwek - kiedy wypada dać
 

Polacy coraz częściej podążają za światowymi standardami i pozostawiają napiwki obsługującym ich osobom w pubach, restauracjach i innego rodzaju lokalach. Najczęściej jest to „końcówka” sumy, którą mamy zapłacić za spożyty posiłek. Problem pojawia się jednak, gdy płacimy kartą. W jakiej sytuacji wypada dać napiwek kelnerowi, a kiedy nie należy tego robić?

Napiwek to drobna kwota, którą pozostawiamy obsługującemu nas kelnerowi w zamian za jego pracę. Nagradzanie za usługę, czyli kultura dawania napiwków, to zwyczaj bardzo popularny w większości krajów europejskich. W niektórych państwach utarło się, że wręczanie napiwku jest już obyczajowym przymusem, a personel restauracji wręcz wymaga tego typu opłaty od klientów lub po prostu dolicza ją do rachunku.

W Polsce kultura dawania napiwków dopiero się rozwija. Często pozostawienie napiwku wychodzi całkowicie naturalnie, kiedy przy płaceniu zaokrąglamy rachunek do pełnej kwoty, pozwalając część sumy zachować kelnerowi. Spora część społeczeństwa decyduje się na pozostawienie tego typu gratyfikacji w zamian za dobrą obsługę, życzliwość i uśmiech. Jeśli kelner jest nieuprzejmy bądź niekompetentny, nie warto nagradzać go dodatkowo za pracę, za którą już przecież dostaje wynagrodzenie.

Powiadomienia SMS

Powiadomienia SMS
 

Powiadomienia SMS to informacje, które otrzymujemy z banku w formie wiadomości tekstowej na zdefiniowany przez nas numer telefonu. To wygodny sposób monitorowania stanu swojego konta przez 24 godziny na dobę.

Powiadomienia SMS to powiadomienia przesyłane z banku o zmianie oferty – o atrakcyjnych promocjach czy zmianach w regulaminie. Jednakże informacje w formie wiadomości tekstowej mogą dotyczyć także wszelkich transakcji, które dotyczą naszego konta. Wiele banków umożliwia swoim klientom samodzielne zdefiniowanie operacji, przy których chcą oni otrzymywać powiadomienie SMS – mogą być to informacje o realizacji przelewów wychodzących i przychodzących, autoryzacja operacji przeprowadzanych przy pomocy karty debetowej lub płatniczej albo udane i nieudane logowania do bankowości elektronicznej. Wiadomości SMS funkcjonują także jako token – to właśnie w powiadomieniu tekstowym otrzymujemy kod, którym następnie zatwierdzamy wszelkie operacje na naszym koncie.

Powiadomienia SMS o stanie naszego konta oraz wykonywanych operacjach okazują się przydatne zwłaszcza w okresie wakacyjnym, kiedy nie mamy dostępu do komputera i bankowości elektronicznej. Dzięki tym informacjom mamy szansę kontrolować swoje wpływy i wydatki z każdego miejsca na ziemi. Tego rodzaju powiadomienia mogą okazać się niezmiernie przydatne także w przypadku kradzieży naszej karty płatniczej.

Poduszka finansowa – dlaczego warto ją mieć?

Poduszka finansowa - dlaczego warto ją mieć
 

Poduszka finansowa (zwana także funduszem awaryjnym) to pieniądze odłożone na czarną godzinę. Od oszczędności odróżnia ją to, że po zgromadzone w ten sposób środki sięgamy wyłącznie w sytuacjach podbramkowych, kiedy zabraknie nam środków do życia.

Poduszka finansowa to pieniądze odłożone z myślą o naprawdę kryzysowej sytuacji. Nie możemy ich wydać przy okazji kuszących wyprzedaży bądź gdy chcemy sfinansować wyjazd w sezonie urlopowym. Poduszka finansowa to pieniądze zgromadzone na wypadek utraty pracy czy nagłej choroby – jednym słowem wszystkich tych sytuacji, które pozbawią nas środków do życia. To właśnie ta kwota ma nam pozwolić utrzymać się na powierzchni przez kilka miesięcy, zanim staniemy na własne nogi.

Tego typu fundusz awaryjny należy zbudować przed rozpoczęciem oszczędzania na wszystkie inne cele, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy będzie nam potrzebny. Również z tego względu musimy uważać na to, w jaki sposób odkładamy te środki. Nie możemy gromadzić naszej poduszki finansowej na przykład na rocznej lokacie, ponieważ w razie nagłej potrzeby nie będziemy mieli dostępu do tych pieniędzy. Jednak nie należy odkładać ich do przysłowiowej skarpety, ponieważ mogą stracić swoją wartość ze względu na inflację. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich na koncie oszczędnościowym – musimy tylko wyrobić w sobie przekonanie, że nie możemy ich ruszyć do momentu znalezienia się w kryzysowej sytuacji.

 

Złe nawyki finansowe

Złe nawyki finansowe
 

Złe nawyki to drobne przyzwyczajenia, które skutecznie uprzykrzają nam życie. Część z nich dotyczy zarządzania naszymi finansami i często całkowicie uniemożliwia gromadzenie oszczędności na czarną godzinę oraz systematyczne uiszczanie wszelkich zobowiązań. Jakie popularne nawyki finansowe wywierają negatywny wpływ na nasz budżet?

Wydajemy więcej niż zarabiamy

Atrakcyjne promocje, niezwykłe rabaty w sklepach i oferty „last minute” – to wszystko sprawia, że pieniądze same uciekają nam z portfela. Jeśli do tego dojdą nieprzewidziane opłaty (np. awaria samochodu, sprzętu elektronicznego czy wyższe rachunki) to równowaga naszego domowego budżetu może zostać poważnie zaburzona. Należy unikać wydawania pieniędzy lekką ręką i uważnie śledzić wszystkie swoje wydatki.

Nie planujemy budżetu

Dokładne śledzenie przychodów i wydatków pomoże nam trzymać pod kontrolą nasze finanse. Analizowanie miesięcznych wpływów, opłat i pilnowanie budżetu domowego po kilku miesiącach wchodzi nam w krew, dzięki czemu nasza sytuacja finansowa może ulec znaczącej poprawie.

Pozostajemy przy dawnych wyborach

Polacy mają tendencję do kurczowego trzymania się produktów i usług, z których korzystali w przyszłości. To właśnie dlatego rzadko zmieniamy banki, firmy ubezpieczeniowe, dostawców internetu czy operatora sieci telefonicznej. Tymczasem konkurencyjne oferty mogą być dużo bardziej atrakcyjne i korzystne pod względem finansowym, dzięki czemu mogłyby przynieść nam duże oszczędności.

 

 

 

Komisja Etyki działa już od 12 lat

KPF działa już od 12 lat
 

Komisja Etyki KPF w czerwcu tego roku obchodzi 12-lecie swojej działalności. Jednym z członków tego ważnego organu jest Margita Kaczmarek, Prezes Zarządu spółki Surat, właściciela marki Kasomat. Sama marka może poszczycić się tytułem partnera Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, otrzymała także tytuł Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy Loan-Magazine.

Komisja Etyki Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych została powołana w czerwcu 2005 roku. To niezależny organ, którego głównym celem jest monitorowanie polskiego rynku finansowego i pilnowanie przestrzegania Zasad Dobrych Praktyk przez firmy zrzeszone w KPF. Komisja Etyki w ciągu roku rozpatruje kilkanaście wniosków dotyczących naruszenia ustalonych zasad działania na rynku finansowym.

Zespół Komisji Etyki Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych składa się z osób zgłaszanych przez Członków KPF, wybieranych przez Walne Zebranie Członków KPF na dwuletnią kadencję. Jednym z członków Komisji Etyki jest Margita Kaczmarek, Prezes Zarządu spółki Surat, właściciela marki Kasomat. Razem z pozostałymi działaczami zespołu Komisji Etyki, Margita Kaczmarek aktywnie promuje świadome korzystanie z usług finansowych oraz stoi na straży przestrzegania zasad etycznego działania w sektorze finansowym.

Gdy bankomat nie wyda pieniędzy…

Gdy bankomat nie wyda pieniędzy...
 

Z biegiem lat przywykliśmy do bankomatów, które na stałe wpisały się w polski krajobraz. Korzystamy z tych urządzeń niemal mechanicznie – wkładamy kartę, wstukujemy PIN i określamy kwotę, którą chcemy podjąć z konta. Niestety elektronika ma to do siebie, że czasem zawodzi… Co zrobić w sytuacji, gdy bankomat „zje” nasze pieniądze?

Zdarza się, że bankomat nie wydaje pieniędzy, natomiast odlicza je z naszego konta. Przyczyną może być awaria urządzenia, błąd w trakcie połączenia z bankiem albo po prostu brak gotówki w bankomacie. Po każdej takiej nieudanej transakcji powinniśmy od razu sprawdzić stan naszego konta i w przypadku jakichkolwiek nieścisłości, musimy natychmiast interweniować. Najczęściej w takich wypadkach dzwonimy na infolinię, jednak dużo pewniejszym rozwiązaniem jest złożenie reklamacji na piśmie. W jej treści trzeba uwzględnić datę i godzinę nieudanej transakcji, kwotę, którą chcieliśmy podjąć z konta, numer bankomatu, numer rachunku bankowego i wszystkie nasze zastrzeżenia. Taki dokument składamy w swoim banku, a następnie cierpliwie czekamy na jego rozpatrzenie. W momencie, kiedy bankomat należał do konkurencyjnego banku, na zwrot potrąconych pieniędzy będziemy musieli poczekać nawet do kilku miesięcy.

Oszczędzanie na wakacjach cz. 1

Oszczędzanie na wakacjach
 

Na wakacjach często decydujemy się na tzw. popuszczenie pasa i w okresie urlopowym przestajemy kontrolować nasze wydatki. To właśnie w tym czasie nasz budżet najbardziej narażony jest na dodatkowe obciążenia, które mogą zachwiać stabilnością naszej kondycji finansowej w ciągu całego roku. Czy warto oszczędzać na wakacjach i w jaki sposób to robić, by nie być narażonym na duże wyrzeczenia?

Przede wszystkim warto rozważyć rezygnację z wykupu organizowanej wycieczki. Internet daje nam teraz dużo możliwości zaplanowania naszej własnej wyprawy jeszcze przed wyruszeniem w drogę. Możemy zatem skorzystać z promocyjnych ofert hotelów, wykupić tańsze bilety lotnicze i samodzielnie ustalić szczegóły naszego urlopu z zacisza własnego domu. Tego typu organizacja pozwoli nam nie tylko znacznie oszczędzić, ale też całkowicie dostosować plan wycieczki do naszych upodobań.

Przy planowaniu wakacyjnego wyjazdu warto także rozważyć czas, w którym chcemy udać się na wypoczynek. Po sezonie łatwiej będzie dostać urlop w pracy, a w większości kurortów po prostu jest wtedy taniej. Tego typu rozwiązanie warto rozważyć także posiadając dzieci w wieku szkolnym – tydzień nieobecności w szkole z łatwością da się nadrobić, a wspomnienia ze wspaniałej wycieczki pozostaną im na całe życie. Początkiem września pogoda jest nadal bardzo przyjemna i na pewno zdążycie złapać trochę letniej opalenizny.

 

dni

Partnerzy Kasomat.pl